Az egyik leggyakoribb autoimmun betegség. 100 emberből 1-et érint. Elsősorban a nők betegsége, jellemzően a 30-65 év közötti hölgyeket érinti.
Jellemző tünete a szemszárazság (csökkent könnytermelés) és a szájszárazság.
Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.
A Sjögren szindróma tünetei mögött a külső elválasztású mirigyek autoimmun gyulladása áll. A gyulladás következménye a mirigyek működsének csökkenése, a mirigyállomány pusztulása.
A Sjögren szindróma jellemző tünetei:
Ezen tüneeket kísérheti hőemelkedés, ízületi fájdalom.
A Sjögren szindróma háttérben az immunrendszer szabályozási zavara áll. Jellemző a többféle autoantitest nagymértékű termelése, a külső elválasztású mirigyek limfocitás beszűrődése.
Kialakulásában vírusok szerepét feltételezik.
Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.Kapcsolódó cikkünk
Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?
Az esetek többsége igen lassú lefolyású, akár több évig is eltart. Vannak azonban olyan formák, amikor a jellemző tünetek mellett más autoimmun betegségekre is jellemző tünetek is megtalálhatóak, kisér-gyulladással, tüdőérintettséggel, vesekárosodással, izomgyulladással járó hevenyebb formák is. A nyirokcsomók sokszor kitapinthatóan megnagyobbodtak, ritka esetben daganatos betegség is kialakulhat.
A diagnózis felállításánál Sjögren szindróma esetében fontos az egyéb betegségek kizárása, mivel tünetei igen gyakran más betegséget jelezhetnek. Így például a szemszárazságban szenvedő betegek mindössze fele Sjögren szindrómás. Másik felének a szemszárazság, szájszárazság mögött egyéb ok húzódik meg.
A kezelés célja egyrészt a tünetek enyhítése, másrészt a gyulladásos folyamatok mérséklése, a szervkárosodás kialakulásának megakadályozása.
Műkönny adása mindenképpen indokolt. A gyulladás mérséklésére szteroidok, egyéb immunmoduláns szerek szolgálhatnak.
Fontos a száraz nyálkahártyákon kialakuló fertőzések korrekt kezelése, lehetőleg megelőzése.
Fontos, hogy a nyugvó állapotban lévő betegnél csak tüneti kezelést alkalmazunk. A kezelés helyes folytatásához szükséges a rendszeres kontroll, hogy akkor kezeljünk, amikor kell, és elkerüljük a felesleges szteroid, immunmoduláns adását.
Csatlakozzon Ön is az autoimmun betegséggel - teljes életet Facebook csoportunkhoz, melynek szakmai hátterét az Immunközpont biztosítja.
Csoportunk célja, hogy segíthessük az érintetteket mindennapi életükben, megoszthassák egymással kérdéseiket és szakami támogatást kapjanak!
Facebook csoport: autoimmun betegséggel - teljes életet
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Kádár János
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.