Góckutatás

Góckutatás

Szerző: Immunközpont.hu Létrehozva: 2013.04.17 13:33 | Módosítva: 2018.11.12 14:45

A gócok olyan "idegen elemek" a szervezetben (többnyire letokoltan elhelyezkedő baktériumokról van szó), amelyek az immunrendszertől elzárt helyen találhatóak, vagyis annak ellenére, hogy jelenlétük immunválaszt indít be a szervezetben, az immunrendszer mégsem tud megküzdeni velük. Ez a folyamatos és eredménytelen harc, az állandósult immunreakció különböző tüneteket okoz, leginkább olyan panaszokat, amelyek az általános közérzetet, a beteg életminőségét rontják.

A góc

Góc - leggyakrabban ez alatt a ferőzéses erdetű gócot értjük, azaz a szervezet rejtett helyén, elzárva folyamatosan meglévő fertőzést - számos tünetet eredményezhet. Így góckutatás szükségessége, indokoltsága megrülhet fel, ha Önnél az alábbiak tapasztalhatóak:

  • hajhullás
  • bőrkiütés
  • ízületi gyulladás
  • hőemelkedés
  • veseproblémák
  • fáradékonyság
  • szemgyulladás

Ezek a tünetek legtöbbször heteken, hónapokon keresztül fennállnak. Megjelenésükre a nagy változékonyság a jellemző. Így előfordulhat, hogy csak egy tünet jelentkezik, de olyan is, hogy több tünet egyszerre vagy felváltva.

Cikkek, amiket mindenképp olvasson el!

Kapcsolódó cikkünk

Ezért fontos autoimmun betegeknek a D-vitamin pótlás

Az őszi és a tavaszi időszakban mindenkinek fontos a napi D-vitamin pótlásról gondoskodni. Arról, hogy ez miért különösen lényeges autoimmun betegek számára, dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa nyilatkozott.

A góc keresése, a góckutatás szükségessége akkor merül fel, amikor a tünetek - a tüneti kezelések ellenére - megmaradnak, kezelést követően újra és újra visszatérnek.


Fertőzéses eredetű góc

A góc leggyakrabban értett formája. Ilyenkor valahol a szervezetben elzárt helyen valamilyen baktérium (esetleg vírus) él folyamatosan, amit a szervezet nem tud elpusztítani. Az állandó jelenlét, az imunrendszer góc általi folyamatos ingerlése viszont az egész szervezet immunrendszerének működését megváltoztatja, ezáltal a góctól távoli, azzal "kapcsolatban nem lévő" szervekben okozva tüneteket.

A leggyakoribb fertőzéses góc helyek, gócpontok lehetnek: a fogak, a mandula, a húgyutak.

Nem fertőzés eredető góc

A fent említett fertőzéses góc mellett számos olyan kórállapot létezik, amikor a gócot valamilyen immunrendszert érintő betegség okozza. Ilyen betegség, kórállapot lehet az autoimmun betegségek, a daganatos megbetegedések, implantátumok, szervátültetés.

Góckutatás

A góc sokféle kóroki háttere, szerteágazó tünetei miatt a góckutatást legjobb, ha infektológus - immunológus szakorvos irányítja. A góc keresése, góckutatás során gyakran szükséges, hogy a fertőzéses gócok helyeit különböző szakorvosi vizsgálatok során megvizsgálják, a góc jelenlétét megállapítsák / elvessék.

Fül-orr-gégészet

Fertőzéses góc fül-orr-gégészeti területen előfordulhat mandulagyulladás, orr-melléküreg-gyulladás formájában. A kizáráshoz, megerősítéshez szükséges megfelelő képi diagnosztikai eszköz (fiberoszkóp, merev endoszkóp, 3D CT), valamint gyakorlott szakorvos.

Fogászat

A fogak gyökerénél gyakran tud kialakulni tünetmentes fertőzéses góc. Ennek kizárása, megerősítése leghatékonyabban a 3D CT vizsgálattal történik.

Góckutatást követő góctalanítás

Amennyiben a góc azonosítása sikerrel járt, úgy azt kezelni szükséges. A kezelését az adott terület szakorvosa tudja elvégezni. Lokalizált fertőzéses góc esetében a fül-orr-gégész, fogorvos, urológus; általános nem fertőzéses, illetve pl. perzisztáló vírusfertőzés esetén a fertőzéses góc esetében pedig az immunológus-infektológus.

Előfordul azonban olyan eset is, amikor a góc rejtve marad, a tünetek okát nem sikerül azonosítani. Ilyenkor az immunológus tud segíteni az immunrendszer működésének befolyásolásával a tünetek csökkentése érdekében.

Az Immunközpontban teljeskörű góckutatást és kezelést biztosítunk immunológus-infektológus vezetésével, rendelőhálózatunkon belüli fül-orr-gégészek, 3D CT, fogorvosok közreműködésével.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés góckutatásra:

Immunközpont vizitdíjait itt nézheti meg: Árlista

Telefonon az alábbi számon ér el minket: +36 (70) 617 3627 

Emailcímünk: info@immunkozpont.hu

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Páciensek mondták

Szakmai tapasztalat

Dr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.

További vélemények

Hírek

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

A Sjögren-szindróma az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, ami elsősorban a 30-65 év közötti hölgyeket érinti, és az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetekkel bír. Dr. Kádár Jánost, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakemberét kérdeztük arról, mire érdemes figyelniük a pácienseknek a hétköznapok során.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK