Vetélésnek nevezzük, amikor a megfogant magzat nem tud kifejlődni, hanem "kilökődik". A vetélés sokkal gyakoribb, mint azt gondolnánk. Leggyakrabban a vetlés a fogantatást követő pár napban történik, amit a nők nem is vetlésnek, hanem menstruációnak élnek meg.
A vetélésnek számos oka lehet. Leggyakoribb a genetikai ok, amikor a magzatnak olyan genetikai állománya van, ami az élettel összeegyeztethetetlen.
Habituális vetélésnek nevezzük azt, amikor a nő rendszeresen, minden megfogant magzatával elvetél. A habituális vetélésnek számos ok van. Egyik csoport ezek közül az immunológiai hátterű habituális vetélés
A terhesség egy különleges állapot. Testidegen "anyagot" hordoz a nő 9 hónapon keresztül. Anélkül, hogy szervezete kilökné.
Gondoljunk bele, ilyen nehéz, szakmai bravúr a szervátültetés. Amikor egy idegen szívet, májat, tüdőt, vesét ültetnek egy emberbe. És itt nem a műtéti technika a kulcskérdés. Hanem az, hogy a beültetett szervet a szervezet fogajda el sajátjának, és ne támadja meg. Ismerje fel a szervezet, hogy az új szerv nem egy nagy baktérium, nem kell ellene védekezni.
A terhesség hasonló. Egy idegen szervet - egész testet - kell a szervezetnek megtűrnie 9 hónapon keresztül, sőt táplálnia, óvni.
Érdekesség: az a magzat, akit az anyja kihordott, megszült, leggyakrabban nem tud később vesét adni az anyának, mert az anya azt a vesét, amit 9 hónapon keresztül a méhében hordozott, a saját veséje helyére beültetve kilökné.
Az immunológiai okokból történő vetélésnél ez az idegen-barát felismerési rendszer csorbul. Kivizsgálás során meg kell találni azt az immunrendszeri helyet, ahol a működés zavart szenved. Amennyiben gyógyítható ez a zavar, úgy az immunrendszer működésének befolyásolásával mód és eshetőség nyílhat a terhesség megőrzésére, a magzat kihordására.
Speciális immunológiai ok az, amikor a habituális vetélés mögött az autoimmun folyamatok miatti fokozott véralvadékonyság áll. Ilyenkor a magzatot táplálni hivatott méhlepény apró ereiben sok sok apró méretű vérrög (mikrotrombus) képződik. A kis vérrögök elzárják a vér útját, a méhlepény keringése károsodik, ezáltal a magzat táplálása elégtelenné válik.
Ilyen esetben terhesség legtöbbször véraladásgátló gyógyszer alkalmazása mellett kihordható. A trombózisok miatti vetélés kivizsglását és kezelését társközpontunk, a Trombózisközpont végzi. Látogassa meg a Trombózisközpont honlapját!
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.