Immunológiai hátterű habituális vetélés

Szerző: Immunközpont.hu Létrehozva: 2013.04.08 15:09 | Módosítva: 2018.05.17 18:03

Vetélésnek nevezzük, amikor a megfogant magzat nem tud kifejlődni, hanem "kilökődik". A vetélés sokkal gyakoribb, mint azt gondolnánk. Leggyakrabban a vetlés a fogantatást követő pár napban történik, amit a nők nem is vetlésnek, hanem menstruációnak élnek meg.

A vetélésnek számos oka lehet. Leggyakoribb a genetikai ok, amikor a magzatnak olyan genetikai állománya van, ami az élettel összeegyeztethetetlen.

Habituális vetélésnek nevezzük azt, amikor a nő rendszeresen, minden megfogant magzatával elvetél. A habituális vetélésnek számos ok van. Egyik csoport ezek közül az immunológiai hátterű habituális vetélés

Immunológiai vetélés

A terhesség egy különleges állapot. Testidegen "anyagot" hordoz a nő 9 hónapon keresztül. Anélkül, hogy szervezete kilökné.

Gondoljunk bele, ilyen nehéz, szakmai bravúr a szervátültetés. Amikor egy idegen szívet, májat, tüdőt, vesét ültetnek egy emberbe. És itt nem a műtéti technika a kulcskérdés. Hanem az, hogy a beültetett szervet a szervezet fogajda el sajátjának, és ne támadja meg. Ismerje fel a szervezet, hogy az új szerv nem egy nagy baktérium, nem kell ellene védekezni.

A terhesség hasonló. Egy idegen szervet - egész testet - kell a szervezetnek megtűrnie 9 hónapon keresztül, sőt táplálnia, óvni.

Érdekesség: az a magzat, akit az anyja kihordott, megszült, leggyakrabban nem tud később vesét adni az anyának, mert az anya azt a vesét, amit 9 hónapon keresztül a méhében hordozott, a saját veséje helyére beültetve kilökné.

Csökkent immuntolerancia

Az immunológiai okokból történő vetélésnél ez az idegen-barát felismerési rendszer csorbul. Kivizsgálás során meg kell találni azt az immunrendszeri helyet, ahol a működés zavart szenved. Amennyiben gyógyítható ez a zavar, úgy az immunrendszer működésének befolyásolásával mód és eshetőség nyílhat a terhesség megőrzésére, a magzat kihordására.

Autoimmun trombózis

Speciális immunológiai ok az, amikor a habituális vetélés mögött az autoimmun folyamatok miatti fokozott véralvadékonyság áll. Ilyenkor a magzatot táplálni hivatott méhlepény apró ereiben sok sok apró méretű vérrög (mikrotrombus) képződik. A kis vérrögök elzárják a vér útját, a méhlepény keringése károsodik, ezáltal a magzat táplálása elégtelenné válik.

Ilyen esetben terhesség legtöbbször véraladásgátló gyógyszer alkalmazása mellett kihordható. A trombózisok miatti vetélés kivizsglását és kezelését társközpontunk, a Trombózisközpont végzi. Látogassa meg a Trombózisközpont honlapját!

 

Hírek

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

A Sjögren-szindróma az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, ami elsősorban a 30-65 év közötti hölgyeket érinti, és az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetekkel bír. Dr. Kádár Jánost, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakemberét kérdeztük arról, mire érdemes figyelniük a pácienseknek a hétköznapok során.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

Prima Medica Egészségközpontok