5 dolog, amiről felismerheti a Raynaud-szindrómás beteget!

5 dolog, amiről felismerheti a Raynaud-szindrómás beteget!

Immunközpont.hu Módosítva: 2021.10.08 14:10

A Raynaud-szindróma főként nőket érintő betegség, mely általában 40 éves kor felett jelentkezik, de ennél korábban is kialakulhat. A betegség első tünetei: hideg hatására az ujjak elfehéredése. Ha a tünetek több alkalommal előfordulnak, fontos orvoshoz fordulni, a hosszú ideje kezeletlen tünetek ugyanis súlyos következményekkel is járhatnak: idővel az ujjbegyek sorvadása, egyes bőrterületek elhalása is létrejöhet.

Raynaud-szindróma: együtt élni a betegséggel

elfehéredő ujjak kézfejenAhogyan azt Jenni Falconer skót televíziós és rádiós műsorvezető, korábban a Mirror című angol lap online kiadásában nyilatkozta, a Raynaud-szindróma mellett is teljes életet lehet élni. Az interjúból kiderül, hogy Jenni annak ellenére aktívan sportol, hogy több mint 20 éve fennálló betegsége gyakran csal könnyeket a szemébe. Első tünetei 17 éves korában, testnevelés órát követően jelentkeztek: mutatóujja teljesen elfehéredett, zsibbadt és érzéketlenné vált. Az ijesztő tünet rövid időn belül megszűnt, amikor csípő, égő, lüktető érzés kíséretében a vérkeringés újra megindult az ujjában.

Mi okozhatja az ujjak elfehéredését? >>
Tudjon meg többet a Raynaud-szindrómáról!

A Raynaud-szindrómás beteg ismérvei

Már ősszel is kesztyűt visel
- az ujjak elfehéredését megelőzendő, az érintettek számára a hűvösebb napok beköszöntével ajánlott a kezeket melegen tartani.

fázik, nő, forró, csésze, hideg kezekA radiátor mellett ül
- a kezek mellett a betegség tünetei a lábujjakon is megjelenhetnek. A hidegből a lakásba betérő Raynaud-szindrómás beteg ezért a legszívesebben azonnal a legvastagabb zokniba bújna és a fűtőtest mellett melegítené fázó lábujjait.

A légkonditól vagy hideg italtól is elfehérednek az ujjai
- egyéni érzékenységtől is függ, de a tüneteket nemcsak a téli mínuszok, hanem nyáron egy hűtőtt üdítősüveg érintése vagy a légkondiból kiáramló hideg levegő is képes előidézni.

A legszokatlanabb helyeken melegíti a kezeit
- nem ritka jelenség, ha az érintett meleg csészét szorongat, forró vízzel most kezet vagy hosszan időzik a kézszárító melege alatt.

Nála jobban senki nem várja a nyarat
- habár a nyár is tartogathat kellemetlen meglepetéseket – például a hideg italok és légkondi által – a legtöbb megpróbáltatás a téli hónapokban éri a Raynaud-szindrómás betegeket. Ők azok, aki gyakran már a meleg szobában is beleborzonganak a kinti hideg látványába.

Korai diagnózis és kezelés mellett teljes élet >>
Többet is megtudhat a kivizsgálásról és a kezelésről, ha a a tünetek alapján úgy gondolja, hogy Önnél felmerülhet a Raynaud-szindróma gyanúja.

 

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő !
Szeretném megkérdezni, hogy SLE, vagy DLE gyanúja esetén az Önök központjában ambulánsan elvégezhetők-e a szükséges és kapcsolódó belső szervi vizsgálatok. Amennyiben igen szeretném tudni ennek költségvonzatát, mivel tudatlanságom okán az árlistából nem tudom megállapítani.
Tisztelettel és köszönettel: Nagy Jolán

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Asszonyom,

igen, van mód részletes és teljes körű vizsgálatokra is a Központunkban.

A laborvizsgálatok ára nagyrészt attól is függ, Ön milyen meghatározásokat tud otthon elvégeztetni.

Az immunlabor-vizsgálatok ára körül-belül 35 ezer forint, ill. a klinikai képtől függően szükség lehet még mellkas rtg-re (otthon vagy nálunk 11 ezer Ft), UH-ra stb.

Tisztelettel várjuk az Intézményünkben.

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagytudású

Szinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

A polymyalgia rheumatica (PMR) egy gyulladásos mozgásszervi betegség, amely az 50-60 év feletti korosztályban a második leggyakoribb ilyen jellegű kórkép, a rheumatoid arthritis (RA) után. A PMR-re jellemző a vállak, a csípő és a kar erős fájdalma, amit reggeli merevség kísér, és a betegséghez általában az egész szervezetre kiterjedő heves gyulladás társul. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus szerint súlyosabb esetben az érintettek kifejezett „nagybeteg” benyomását keltik, de megfelelő kezeléssel a tünetek nagyon jól enyhíthetők, akár teljesen megszüntethetők.

„Miért lettem autoimmun beteg?”

„Miért lettem autoimmun beteg?”

Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK