Ezért fontos autoimmun betegeknek a D-vitamin pótlás

Ezért fontos autoimmun betegeknek a D-vitamin pótlás

Dr. Kádár János Módosítva: 2021.10.27 13:42

Az őszi és a tavaszi időszakban mindenkinek fontos a napi D-vitamin pótlásról gondoskodni. Arról, hogy ez miért különösen lényeges autoimmun betegek számára, dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa nyilatkozott.

D-vitamin: nem csak a csontok egészségéért

A D-vitaminról sokáig úgy tudtuk, hogy csak a csontok egészségének megőrzésében, a csontritkulás megelőzésében van szerepe. Az elmúlt évek kutatásai azonban rávilágítottak arra, hogy a D-vitamin valójában hormonként viselkedik a szervezetben, ezáltal pedig az általános egészségi állapotunkat is befolyásolja, nemcsak a csontsűrűségre hat.

 

Dr. Kádár János elmondta, hogy számos, civilizációs betegségnek is nevezett kórkép, mint szív- és érrendszeri megbetegedések, bizonyos rák típusok, allergia, de egyes autoimmun betegségek is összefügghetnek az alacsony D-vitamin szinttel.

Autoimmun betegek D-vitamin szedése

Autoimmun betegeknek fontos a D-vitamin pótlás.A D-vitamin szerepet játszik a szervezet immunfolyamataiban is. Jelenléte a szervezetben szükséges ahhoz, hogy a veleszületett és a szerzett immunitásban a sejtek funkcióját aktiválja, ilyen módon csökkenti a gyulladásos folyamatokat és a sejteket romboló oxidatív stresszt.

 

Fontos szerepe van abban, hogy támogatja az immunrendszert a betegségek megelőzésében és a betegségekkel szemben kialakuló védettség kialakításában. Ezt a funkcióját azonban csak akkor tudja ellátni, ha nem alakul ki D-vitamin hiány, ha megfelelő mennyiségben áll rendelkezésre a szervezetben.

 

A D-vitamin pótlása autoimmun betegek számára különösen fontos. Több kutatás is ezt igazolta, egy átfogó tanulmányban több autoimmun betegség esetén, így például rheumatoid arthritis kapcsán is vizsgálták a hatását és arra jutottak, hogy a betegek kezelése során mindenképp foglalkozni kell a D-vitamin pótlásával. Segíthet ugyanis megelőzni a betegségek fellángolását és a tünetek rosszabbodását. Azzal kapcsolatban, hogy pontosan mennyi D-vitamint javasolt autoimmun betegeknek szedni, dr. Kádár János elmondta, hogy ez mindig egyéni, a napi dózis beállítása személyre szabottan történik.

Mennyi az ajánlott napi dózis?

A helyes táplálkozás és a szabad levegőn tartózkodás mellett, különösen az őszi és téli időszakban, szeptembertől májusig szükséges a D-vitamin pótlására. Annak eldöntésére, hogy kinek és milyen adagú D-vitamin szedése indokolt, orvosi vizsgálat szükséges, és a vizsgálatok eredményének függvényében lehet a D-vitamin adását elkezdeni.

 

Hiányállapot esetén kezdetben igen magas dózis átmeneti szedésére is szükség lehet, majd a megismételt vérvizsgálat eredménye után lehet beállítani a fenntartó kezelést. Általánosságban felnőtteknek télen napi 3.000 NE-t, nyáron napi 2.000 NE-et adunk.

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő! /Doktor Úr!
A Párom lábszárán először csak barna pigment foltok jelentek meg, majd kb. 1/2 év múlva ezek a foltok inkább piros kiütésekre hasonlítanak már és szinte az egész lábszárát befedik. Valamint a vádliján egybefüggő lilás "bevérzésnek" tűnő folt is megjelent. Azt mondja nem fáj neki, és ezért nem is nagyon foglalkozik vele. Engem annál inkább aggaszt, hogy valami nagy baj lehet a háttérben. Ön szerint jogos e az aggodalmam, és ha igen első körben milyen orvoshoz kellene fordulni? Nagyon várom a válaszát.
Üdvözlettel

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Szabó Gabriella,

Lehet tovább is vizsgálni, de minden bizonnyal nincs elég nagy baj ahhoz, hogy agresszív immunológiai beavatkozások történjenek. További "rásegítő" probálkozásokat azonban megbeszélhetünk.

Tisztelettel,

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Udvarias

Kellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.

További vélemények

Hírek

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

A polymyalgia rheumatica (PMR) egy gyulladásos mozgásszervi betegség, amely az 50-60 év feletti korosztályban a második leggyakoribb ilyen jellegű kórkép, a rheumatoid arthritis (RA) után. A PMR-re jellemző a vállak, a csípő és a kar erős fájdalma, amit reggeli merevség kísér, és a betegséghez általában az egész szervezetre kiterjedő heves gyulladás társul. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus szerint súlyosabb esetben az érintettek kifejezett „nagybeteg” benyomását keltik, de megfelelő kezeléssel a tünetek nagyon jól enyhíthetők, akár teljesen megszüntethetők.

„Miért lettem autoimmun beteg?”

„Miért lettem autoimmun beteg?”

Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK