Az alsó végtagok sípcsont felőli oldalán megjelenő, fájdalmas csomók jelzik az erythema nodosum nevű betegséget. A gyakran szemtünetekkel is járó kisér-gyulladás okairól és kezeléséről dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa ad felvilágosítást.
Vírusfertőzések, vagy daganatok következtében is létrejöhet, de az immunrendszer téves működése miatt, autoimmun betegség formájában is jelentkezhet az erythema nodosum, mely gyakran más betegségekhez társul. Előfordulhat, hogy még az egyéb panaszok előtt, a lábszáron megjelenő bőrtünetek jelzik például a fekélyes vastagbélgyulladást – colitis ulcerosa - de rheumatoid arthritisz, tbc és szarkoidózis kísérő tüneteként is jelentkezhet. A betegség kialakulását okozhatják bizonyos gyógyszerek – például fogamzásgátló tabletta szedése- macskakarmolási betegség, mononukleózis is, de egészséges terhességben is jelentkezhet.
A lábszár elülső részén megjelenő, bőrpírral járó duzzanatot, tapintható csomókat az érintett területen lévő kiserek gyulladása okozza. A diagnózishoz sok esetben már a szemrevételezés is elég, ám ha szükséges, akkor a kórkép szövettani vizsgálattal is azonosítható – magyarázza dr. Kádár János. A lábon megjelenő bőrtünetek után vizsgálni kell azt is, hogy az érgyulladás nem jelentkezik-e más szerveken is. Az erythema nodosum ugyanis a szisztémás vasculitis, vagyis az egész szervezetet érintő érgyulladás kezdeti jele is lehet. Ez esetben a szervezetben zajló gyulladást a bőrtünetekhez társuló egyéb panaszok, például láz, általános gyengeség, fokozott verejtékezés, szemgyulladás is jelezheti.
Ha a betegség önállóan jelentkezik, akkor általában 3-6 hét alatt magától is gyógyul, esetleg a gyulladást lehet szteroid tartalmú gyógyszerekkel csökkenteni, amivel a lefolyása gyorsítható. Ha azonban az erythema nodosum csupán más betegségek tüneteként jelentkezik, akkor azokat mindenképpen kezelni kell, mert a betegség kiújulását és az alapbetegségek szövődményeit is csak így lehet megelőzni.
Rendelés típusa:
További véleményekSzinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!
A polymyalgia rheumatica (PMR) egy gyulladásos mozgásszervi betegség, amely az 50-60 év feletti korosztályban a második leggyakoribb ilyen jellegű kórkép, a rheumatoid arthritis (RA) után. A PMR-re jellemző a vállak, a csípő és a kar erős fájdalma, amit reggeli merevség kísér, és a betegséghez általában az egész szervezetre kiterjedő heves gyulladás társul. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus szerint súlyosabb esetben az érintettek kifejezett „nagybeteg” benyomását keltik, de megfelelő kezeléssel a tünetek nagyon jól enyhíthetők, akár teljesen megszüntethetők.
Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.