A sokízületi gyulladással (rheumatoid arthritis) küzdő betegek könnyebben kaphatnak el fertőzéseket, így a koronavírus szempontjából is a rizikócsoportba tartoznak. Dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát arról kérdeztük, mit tanácsol a koronavírus-járvány időszakában a betegeknek.
A sokízületi gyulladás autoimmun betegség, vagyis a szervezet a saját sejtjei ellen fordul, azokat pusztítja el. Ahhoz, hogy ezt a kedvezőtlen folyamatot lelassítsuk, megállítsuk, a betegeknek az immunrendszer bizonyos funkcióit elnyomó, ún. immunszuppresszív készítményeket kell szedniük. Ezek miatt sajnos valóban megnőhet a kockázata annak, hogy könnyebben kaphatnak el különböző fertőzéseket.
A valódi veszélyt azonban nem a gyógyszerek jelentik, hanem azok elhagyása. Ez esetben ugyanis bekövetkezne a betegség fellángolása, ami felerősítheti a tüneteket, ha pedig ebben az állapotban éri a fertőzés a beteget, az még súlyosabb lefolyású lehet, mintha a gyógyszerek szedése mellett, jól kezelt betegséggel történne. A sokízületi gyulladásra szedett gyógyszereket tehát a járvány időszakában is tovább kell szedni a betegeknek!
Korábbi hírekben felmerült, hogy az ibuprofén tartalmú nem-szteroid gyulladáscsökkentők súlyosbíthatják a koronavírus fertőzés tüneteit, a betegség lefolyását. Erre azonban valójában a mai napig nincs tudományos bizonyíték. A leírtak alapján tehát aki a jelenlegi helyzetben fájdalomcsillapításra csak ibuprofén tartalmú gyógyszert tart otthon, nincs oka arra, hogy megszakítsa a kezelést. Ha bármilyen kérdése lenne, beszéljen orvosával vagy gyógyszerészével.
A sokízületi gyulladásban szenvedő betegeknél sok esetben egyéb kórképek is jelen vannak. Gyakori a szív- és érrendszeri betegség, a COPD és más krónikus tüdőbetegségek, diabétesz és májbetegség. Sajnos a statisztikákból jól látszik, hogy ezek a betegségek önmagukban is nagy rizikót jelentenek a koronavírus fertőzés esetén.
A koronavírus fertőzés jellegzetes tünetei a láz, a száraz köhögés és a nehézlégzés. Az immunszuppresszív készítmények szedése mellett azonban a láz akár el is maradhat, így a fertőzésre akkor is gondolni kell, ha láz nélkül jelentkezik a másik két tünet. Emellett előfordulhat szaglásvesztés, torokfájás, étvágytalanság, hányinger és hasmenés is. Ha Önnél felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, keresse telefonon háziorvosát és érdeklődjön a további teendőkről!
Rendelési helyszín:
Rendelés típusa:
További véleményekA Doktor Úr szakértelme páratlan!! Rheumatoid arthritis-emre személyre szabott kezelési tervet állított össze, aminek hatására a tünetek látványosan enyhültek! Csak ajánlani tudom!
A polymyalgia rheumatica (PMR) egy gyulladásos mozgásszervi betegség, amely az 50-60 év feletti korosztályban a második leggyakoribb ilyen jellegű kórkép, a rheumatoid arthritis (RA) után. A PMR-re jellemző a vállak, a csípő és a kar erős fájdalma, amit reggeli merevség kísér, és a betegséghez általában az egész szervezetre kiterjedő heves gyulladás társul. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus szerint súlyosabb esetben az érintettek kifejezett „nagybeteg” benyomását keltik, de megfelelő kezeléssel a tünetek nagyon jól enyhíthetők, akár teljesen megszüntethetők.
Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.