Autoimmun betegségnek nevezzük, ha az immunrendszer a beteg saját szervezetét támadja meg. Az autoimmun betegségeknek több típusa létezik, ezek eltérő tüneteket okozhatnak, ám közös vonásuk, hogy többségében, mintegy 75%-ban nőket érintenek. Ennek okairól dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.
Különböző teóriák, feltételezések léteznek arra vonatkozóan, hogy az autoimmun betegségek miért érintik elsősorban a hölgyeket, de ennek pontos okai a kutatók előtt sem tisztázottak. A szakemberek feltételezik, hogy ebben közre játszhatnak az immunitásbeli nemi különbségek, a genetika, a környezeti tényezők és a stressz is.
A férfiakhoz képest a hölgyek immunrendszere érzékenyebb és amikor az immunrendszerük fellép egy „betolakodóval” szemben, erősebb gyulladásos válasz alakul ki náluk. Ez az erős immunreakció az, ami normális esetben segíti a fertőzések leküzdését, ám autoimmun betegség esetén nem a kórokozó, hanem a saját szervezetük ellen irányul. A gyulladásos válasz krónikussá válik, és végül jelentős szövet-, szerv- és ízületkárosodáshoz vezet.
Az immunrendszer működésére a női nemi hormonok is hatással vannak, ezek is szerepet játszhatnak az intenzív gyulladásos reakció kialakulásában. A nők életében a pubertástól kezdve a terhességen át a menopauzáig számtalan hormonális változás zajlik le, ezek – bizonyos genetikai, környezeti kockázati tényezőkkel együttesen - is közre játszhatnak az autoimmun betegségek kialakulásában.
A terhesség alatt az anya szervezete elnyomja az immunrendszer működését annak érdekében, hogy a magzat kilökődését meggátolja. Sokaknál épp ez a „csökkent immunműködés” helyreállása váltja ki az autoimmun betegség megjelenését a szülést követően. A hormonális hatások jelentősége már kialakult autoimmun betegség esetén is számottevő. A terhesség alatt például egyéntől függően javulhat, de romolhat is a betegek állapota.
Mivel az autoimmun betegségek az X kromoszómához kötődnek és a nőknek XX kromoszómája van, szemben a férfiak XY kromoszómáival, emiatt a nőknél magasabb az autoimmun betegségek kialakulásának kockázata. A Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói azt is felfedezték, hogy az X kromoszómákban egy specifikus genetikai gén adhat magyarázatot arra, hogy a nők és a lányok miért hajlamosabbak az olyan autoimmun betegségekre, mint az RA és az SM.
Mint sok egyéb más betegség esetén, úgy az autoimmun kórképek megjelenése kapcsán is jelentős szerepe van a külső környezeti és életmódbeli tényezőknek. A környezetszennyezés, a dohányzás, az étrend, bizonyos kórokozók, az elhízás és a stressz is hatással van az immunrendszer működésére.
A nőknél a stressz szerepe is fokozott kockázatot jelent a férfiakhoz képest. A Journal of Neuroscience Research folyóirat 2017-ben közölt tanulmánya megállapította, hogy hasonló szintű stresszhelyzetekben a férfiak erőteljesebben reagáltak, míg a nők gyengébb válaszokat mutattak.
Szervezetünkben a mellékvese termeli az antistressz hormonként is ismert kortizolt. Tartós leterheltség, folytonos stressz hatására a mellékvese kimerülhet, és megjelennek a kortizolhiány tünetei. Ha egy személy krónikus stresszt tapasztal, a csökkent kortizol válasz miatt a szervezetében gyulladások jöhetnek létre. A kóros és krónikus gyulladásos válaszok végül autoimmun betegségekhez vezethetnek, különösen a hölgyek esetében, akik szervezete rosszabbul reagálhat a stresszre.
Rendelés típusa:
További véleményekDr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.
Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.