A betegséget a jellegzetes fájdalom mellett a gyulladásos laboreltérések alapján lehet diagnosztizálni. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy polymyalgia rheumatica (PMR) gyanúja esetén milyen vérkép eltérésekre kell figyelni.
A PMR első orvosi esetleírása 1888-ban jelent meg, a betegség mai elnevezését 1957-ben írták le először. A polymyalgia rheumatica elsősorban 50 év felettiek körében fordul elő, nőknél gyakrabban alakul ki. A betegségre való hajlamot növeli bizonyos gének és génvariációk megléte. Kialakulásában szerepet játszhatnak vírusfertőzések, ám konkrét korokozót nem azonosítottak, ami egyértelműen köthető lenne a megjelenéséhez.
Nem könnyű a diagnózis, mert sok az általános, szokványos panasz. A betegek rendszerint sokára kerülnek orvoshoz. A kezdeti tünetek alapján felmerül az érintett korosztály körében előforduló egyéb gyakori gyulladásos (pl. rheumatoid arthritis) és nem gyulladásos (pl. fibromyalgia) reumatológiai betegségek gyanúja.
A kivizsgálás során ki kell zárni az anyagcsere betegségek, pajzsmirigy problémák és rosszindulatú kórképek lehetőségét is. Az egyéb betegségek kizárására, az izmok és ízületek állapotát felmérő fizikális vizsgálat mellett a kivizsgálás során szükség van ultrahang vizsgálatra (kimutatja a váll- és csípőgyulladást), és MRI vizsgálatra is sor kerülhet. A diagnózishoz a tünetek megléte mellett a vérkép eltérések nyújtanak fontos információt.
A PMR az egész szervezetet érintő gyulladásos megbetegedés. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a szisztémás gyulladást jelző CRP szint vizsgálata. A CRP (C-reaktív protein) egy olyan fehérje, amely a szervezetben zajló gyulladás esetén a májban termelődik, és segíti a fehérvérsejtek egy típusának működését. A fehérvérsejtekről tudjuk, hogy fontos szerepet játszanak a fertőzések leküzdésében, a kórokozók semlegesítésében. A CRP szint emelkedése tehát arra utal, hogy a szervezetben valahol egy ilyen „küzdelem” zajlik, gyulladás jött létre.
A CRP normál tartomány a nőkben kevesebb, mint 4,6 mg/l, férfiakban kevesebb, mint 5,2 mg/l. Mindig az adott labor referenciaértékei az irányadók, a leleteken minden esetben feltüntetik az ott használt normál tartományt és jelzik az attól való eltérést.
Egy másik fontos laboratóriumi adat a We, vagyis vörösvérsejt-süllyedés értéke. Ez az alvadásban gátolt vérben lévő sejtek ülepedési sebességét adja meg. Normál értéke férfiak esetében, 50 éves kor alatt: 15 mm/óra alatt, 50 év felett: 20 mm/óra alatt. 50 év alatti nőknél: 20 mm/óra alatt, 50 év felett: 30 mm/óra alatt. Gyulladást a normál értéknél magasabb süllyedés érték jelez.
A polymyalgia rheumatica vérkép eltéréseknél a szisztémás gyulladást egyéb, a véralvadásban szerepet játszó (fibrinogén) és a szervezet vassal való telítettségét megmutató (ferritin), trombózis hajlamot jelző és vérszegénységre utaló laboreltérések is jelezhetik. Enyhén emelkedettek lehetnek a májenzimek, a transzaminázok és az alkalikus foszfatáz.
Polymyalgia rheumatica kizárólag a vérkép eltérések alapján nem diagnosztizálható. Ehhez három kritériumnak kell teljesülnie: - legalább 50 éves beteg - újonnan kezdődő, kétoldali vállfájdalom - kórosan emelkedett CRP és We értékek Emellett fontos tünet a reggeli merevség, a csípőfájdalom, az ultrahang vizsgálat eredménye. Ezek alapján lehet meghatározni a PMR diagnózisát.
A kórkép diagnózisa sokszor kizárásos, és a gyulladásgátló kezelés eleinte csak próbaként kerül bevezetésre. A szteroid terápia hatására a laboreredmények rendszerint rövid időn belül jelentősen javulnak. A kezelés során fontos figyelembe venni a beteg életkorát és az adagolást úgy beállítani, hogy a gyógyulás mellett a mellékhatások szempontjából veszélyeztetettebb idősebb korosztály elkerülje.
A kezelés minden esetben személyre szabottan történik, és attól is nagymértékben függ, hogy a PMR társul-e óriássejtes arteritisszel. Ilyen esetben ugyanis nagyobb dózisú szteroid kezelésre van szükség és a gyógyulás is elhúzódhat. A gyulladást jelző vérkép eltérések rendszerint néhány héten belül jelentősen javulnak, a tünetek megszűnése hosszabb időt – akár 1- 1,5 évet - vehet igénybe. Ez idő alatt előfordulhat a tünetek fellángolása, ilyen esetben a gyógykezelést módosítani kell.
Rendelés típusa:
További véleményekKellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.