Sjögren-szindróma: minél korábban jelentkezik, annál súlyosabb

Sjögren-szindróma: minél korábban jelentkezik, annál súlyosabb

Dr. Kádár János Módosítva: 2021.03.03 10:28

A Sjögren-szindróma elsősorban 40 év feletti hölgyek körében fordul elő. Kutatók megfigyelték, hogy ha ennél korábban, 35 éves kor előtt kialakul, akkor van, hogy súlyosabb betegséget jelez. Az autoimmun kórkép tüneteiről dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Szem- és szájszárazság

A Sjögren-szindróma első tünete rendszerint a szemszárazság, majd ezt követően, vagy ezzel egy időben a csökkent nyáltermelődés miatt jelentkező szájszárazság. A tünetekhez társulhat ízületi fájdalom vagy gyulladás, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés. A betegség kezeletlen esetben a nyálmirigyek teljes sorvadásával járhat.

Az egész szervezetet érinti

A betegség első tünetei általában 40 és 60 éves kor között jelentkeznek. Ha ennél korábban, 35 éves kor előtt kialakul, akkor a Rheumatology folyóiratban közölt kutatás alapján rosszabb a betegség prognózisa.

 

A Sjögren-szindróma az esetek 15%-ában szisztémás komplikációkkal jár – magyarázza dr. Kádár János. A betegség miatt csökkenhet a hasnyálmirigy enzimtermelése, a tüdő is károsodhat, kötőszövetes átalakulás jöhet létre, aminek következtében csökken a légzőfelület és csökkenhet a tüdő véráteresztő képessége. A máj epekiválasztása romolhat, az epe visszamaradása a májban súlyos károsodáshoz vezethet. A tartós gyulladás következtében a vér sűrűsége megváltozhat és kisér-gyulladás jöhet létre, de a betegség akár vérképzőszervi következményekkel is járhat. Szerencsére csak az esetek egy részében alakul ki súlyos károsodás.

Súlyosabb szövődmények

Sjögren szindróma tünete lehet a tartós fáradtság is.A folyóirat közlése szerint a szövődmények súlyosabbak és gyakrabban jelentkeznek, ha a betegség 35 éves kor előtt kialakul. A vizsgálatban részt vett 338 páciensnél kései kiindulású volt a betegség, 55 résztvevőnél viszont 35 évesen, vagy még korábban jelentkeztek az első tünetek.

 

A későbbi kezdetű Sjögrenhez képest, náluk jóval gyakoribb volt a nyálmirigyek megnagyobbodása, a nyirokcsomók megduzzadása, az értágulatok/purpurák – hajszálerek gyulladásával járó betegség - megjelenése és a vesék érintettsége. A laboreredményeikben a kóros immunológiai faktorok is gyakoribbak voltak. Korai kiindulású Sjögren-szindróma esetén a betegség 5 éven belüli rosszabbodása gyakoribb, míg a késői kiindulású Sjögren esetén jelentős javulás várható.

Ezért is fontos a korai diagnózis

A Sjögren-szindróma rendszerint lassú lefolyású. A betegség felismerését nehezíti, hogy a tünetek nagyobb időbeni eltéréssel, akár évek alatt is megjelenhetnek, időnként fellángolhatnak, majd átmeneti javulás figyelhető meg, amit rendszerint ismételt állapotromlás követ.

 

Dr. Kádár János azt tanácsolja, ha észleljük, hogy a tünetek kiújultak, ismét fokozódik a szem- és/vagy szájszárazság, ízületi fájdalom, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés is jelentkezik, forduljunk orvoshoz. Ne várjuk meg, míg a tünetek javulnak, vagy elmúlnak. A kivizsgálás során a vérvizsgálat mellett a könnytermelés és a nyálmirigy működésének vizsgálata is megtörténik.

 

A korai diagnózis és kezelés azért nagyon lényeges, mert a Sjögren-szindróma nem gyógyítható, de féken tartható betegség. Nem könnyű az észlelése, mert a betegség lassan romlik, a kedd alig rosszabb, mint a hétfő volt. Több veszélyeztető társbetegséget is idejekorán észlelni lehet, a hosszú távon alkalmazott immunmoduláns hatóanyagú készítményekkel az állapotromlás kivédhető. A megfelelő gyógyszerekkel a gyulladást mérsékelni lehet. A korai felismeréssel a szem- és szájszárazság kellemetlen tüneteit is enyhíteni lehet.

 

Nem jó összekeverni az aktív állapotot és a maradványállapotot. Előbbiben van gyulladás, laboreltérés és a panaszok, ha lassan is, de romlanak. Utóbbi egy „kialudt” betegséget jelez, aktivitás nincs, de nincs is már mit tenni a száraz szem/száraz száj tünetei miatt: immunológiai beavatkozás nem szükséges.

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

T.Doktor Ur! Kérdésem az lenne hogy problémámal tudok Onokhoz fordulni?Már az osszes szakorvost bejártam!Feleslegesen ill.csak a fogaimat huzták ki feleslegesen!Goc kutatás miatt!Izuleti fájdalmak miatt mentem orvoshoz.Ahol kiderult hogy az Ast.900.Crp jo.Elindult a goc kutatás!Gégészet,urologia,kardiologia,hasi ultrahang mind negativ
De azért pár db fogamat kihuztak/hátha/?cimszoval!Ez vol 3éve.Azota is magyon fàjnak az izuleteim.Azota is mindig 900az Ast.Gyulladas nincs ugxszintém.Crp jo!A mamdulámat is kivenék/bár negativ lett a temyésztés/csak hogy hátha!?Tobb gégészeten voltam fele fele arányba mondták a kikel venni ill.kine vetesse!Szeretnèk megoldást találni?Tud Nek ebben segiteni?Még a dologhoz hozzà tartozik hogy nógyogysszatilag 2szer volt már streptococ.fertozott 8 ill.5éve is.De azt elvileg kikezelték!Mert az utso szurésem negativ lett.Tobbszor is! Koszonom szépen
Várom vàlaszát!


Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Réfi Anikó,

Az esetek egy részében az ok nem ilyen „góctermészetű”, hanem valódi immunológiai gyulladásos folyamatról van szó. Ennek eldöntésére, orvosi vizsgálatra készséggel várom, javaslom, vegye fel a kapcsolatot a Recepcióval, és egyeztessen egy konzultációs időpontot.

Tisztelettel,

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagytudású

Szinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.  

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK