Hatóanyag: ATC-KÓD: L04AX01 - azathioprine
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a jelen gyógyszerleírás 2023.08.17 - én frissült. Az esetleges változásokról az OGYÉI oldalán tájékozódjon !
Rövid kivonat a hivatalos Betegtájékoztatóból (teljes betegtájékoztatót az OGYÉI honlapjáról töltse le)
Az Imuran hatóanyaga az azatioprin, amely az úgynevezett immunszuppresszáns típusú gyógyszerek közé tartozik, vagyis csökkenti az Ön immunrendszerének hatékonyságát.
Az azatioprin adása klinikailag eredményesnek bizonyult - akár önmagában, vagy gyakrabban kortikoszteroidokkal és/vagy egyéb gyógyszerekkel és eljárásokkal kombinálva (beleértve a kortikoszteroidok adagjának csökkentését, illetve azok elhagyását) - azon betegek egy részénél, akik a az alábbi, ún autoimmun betegségekben szenvedtek:
Az Imuran tablettát étel vagy tej fogyasztása előtt legalább 1 órával, vagy azt követően legalább 3 órával kell bevenni. A tablettát kevés vízzel kell lenyelni (lásd 3. pont).
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Terhesség
Az Imuran alkalmazása nem javallt terhesség alatt, kivéve, ha kezelőorvosa javasolta ennek a gyógyszernek a szedését. Orvosa gondosan mérlegeli a gyógyszer szedése kapcsán a kezelés előnyének/kockázatának arányát a terhesség alatt.
Szoptatás
Ne szoptasson az Imuran-kezelés alatt, mert a hatóanyag kis mértékben átjuthat az anyatejbe és hatással lehet a gyermekre.
Termékenység
Imuran-kezelésben részesülő férfi- és nőbetegek fogamzóképessége megnőhet, ezért fogamzóképes korban lévő férfiaknak és nőknek egyaránt hatékony fogamzásgátlást kell alkalmazniuk. Intrauterin fogamzásgátló eszközt (IUD) használó nőknél kiegészítő fogamzásgátló eljárások javasoltak az Imuran szedése alatt.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Nem ismert, hogy a készítmény hatással lenne a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.
A gyógyszert mindig a kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
Az egyes betegek részére szükséges Imuran adagok nagyon eltérőek lehetnek, és függenek a kezelést igénylő állapottól.
Az Imurant kevés vízzel kell bevenni, legalább 1 órával étel vagy tej fogyasztása előtt legalább, vagy 3 órával azután. Émelygést (hányingert) érezhet, amikor először kezdi szedni az Imurant. Ha ez történik, akkor az orvos javasolhatja, hogy az Imurant étkezés után szedje a hányingerenyhítése érdekében.
Orvosa fogja megmondani, hogy milyen hosszú ideig kell szednie az Imuran-t.
Az Imuran-kezelés alatt időnként vérvizsgálatra kell mennie. A vérképellenőrzés eredménye alapján szükség esetén kezelőorvosa változtathat az adagoláson (lásd 2. pont, Figyelmeztetések és óvintézkedések).
Szervátültetett betegek
A szokásos adag az első napon legfeljebb naponta 5 mg/testtömegkg. A szokásos fenntartó adag ezt követően naponta 1-4 mg/testtömegkg.
Egyéb betegségek esetén
A szokásos adag általában naponta 1-3 mg/testtömegkg.
Időskorúak
Időskorú betegeknek csökkentett adagra lehet szüksége.
Vese- és/vagy májkárosodás
Vese- és/vagy májkárosodásban szenvedő betegek esetén csökkentett adag lehet szükséges.
Alkalmazása gyermeknél és serdülőknél
Szervátültetés esetén a felnőtteknél megadott adagolási javaslat vonatkozik a gyermekekre és a serdülőkorúakra is.
Az alkalmazás módja:
Az Imuran filmtablettákat nem szabad összetörni vagy szétvágni, hanem egészben kell lenyelni, kevés vízzel.
Az Imuran filmtablettát étel vagy tej fogyasztása előtt legalább 1 órával, vagy 3 órával utána kell bevenni.
Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
További mellékhatásokat ld. OGYÉI honlapon elérhető betegtájékoztatóban!
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét,vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25 °C-on, a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
Mit tartalmaz az Imuran?
- A készítmény hatóanyaga az azatioprin. 25 mg vagy 50 mg azatioprin filmtablettánként.
- Egyéb összetevők:
Imuran 25 mg filmtabletta: sztearinsav, magnézium-sztearát, hidegen duzzadó keményítő, kukoricakeményítő, laktóz-monohidrát (37 mg).
Bevonat: Opadry Orange 06B230003 (makrogol 400, hipromellóz, titán dioxid (E171), sárga vas-oxid (E172), vörös vas-oxid (E172)).
Imuran 50 mg filmtabletta: sztearinsav, magnézium-sztearát, hidegen duzzadó keményítő, kukoricakeményítő, laktóz-monohidrát (74 mg).
Bevonat: makrogol 400, hipromellóz.
A forgalomba hozatali engedély jogosultja
Aspen Pharma Trading Ltd (IE)
Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.