Hatóanyag: ATC-KÓD: A12BA01 – Kalium chloride
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a jelen gyógyszerleírás 2023.09.07 - én frissült. Az esetleges változásokról az OGYÉI oldalán tájékozódjon !
Rövid kivonat a hivatalos Betegtájékoztatóból (teljes betegtájékoztatót az OGYÉI honlapjáról töltse le)
Milyen típusú gyógyszer a Kaldyum 600 mg retard kemény kapszula és milyen betegségek esetén alkalmazható?
A készítmény hatóanyaga a kálium-klorid, az alapvető élettani folyamatokhoz nélkülözhetetlen kálium-ion sósavas sója. A kálium specifikus élettani hatásokkal rendelkező ion, a test legtöbb szövetének a legfontosabb sejten belüli kationja. A kálium-ionok számos alapvető élettani folyamatban vesznek részt, beleértve a sejten belüli tónus fenntartását, az idegimpulzus-vezetést, a szív-, a vázizomzat és a simaizmok összehúzódását és a normális vesefunkció fenntartását.
A kálium legnagyobb része az étkezéssel kerül a szervezetbe. Gyógyszerként a kálium sóit a káliumhiányos állapotok kezelésére, vagy ezek megelőzésére alkalmazzák.
Tudnivalók a Kaldyum kapszula szedése előtt
Ne szedje a Kaldyum kapszulát:
Terhesség, szoptatás és termékenység
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Nem végeztek kontrollált klinikai vizsgálatokat terheseken, de a tapasztalatok alapján az előny/kockázat szigorú (orvos általi) mérlegelésével a készítmény terhesség idején is szedhető.
A káliumpótlásnak általában nincs, vagy kicsi a hatása az anyatej káliumtartalmára. Nincs arra adat, hogy az anyának szájon át adagolt kálium bármilyen ártalmas hatást okozna az anyatejjel táplált csecsemőknél.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Nincs arra adat, hogy a kálium készítményeknek hatása lenne a gépjárművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.
Hogyan kell szedni a Kaldyum kapszulát?
A gyógyszert mindig a kezelőorvosa által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A készítmény ajánlott adagja:
Az adagolást az egyéni szükségletek szerint kell beállítani.
Felnőttek:
A készítmény ajánlott adagja a káliumhiány megelőzésére 2-3 kapszula/nap, a káliumhiány kezelésére 5-12 kapszula/nap, a szérum káliumszint rendszeres ellenőrzése mellett.
Kettőnél több kapszula alkalmazása esetén a napi adagot két vagy több részre kell osztani.
A kezelés során - különösen szív- és vesebetegség esetén - a szérum káliumszint rendszeres ellenőrzése mellett időnkénti EKG kontroll javasolt.
Alkalmazása gyermekeknél:
Gyermekek esetében kevés tapasztalat áll rendelkezésre.
Vesekárosodás
Súlyos veseelégtelenségben a Kaldyum kapszulát nem szabad alkalmazni (lásd a "Ne szedje a Kaldyum kapszulát" című fejezetet).
Májkárosodás
Nem végeztek vizsgálatokat májkárosodásban szenvedő betegek esetén.
Időskor
Időskorban a veseműködés lehetséges romlása miatt az adag csökkentése válhat szükségessé.
Az alkalmazás módja:
Általános esetben a gyógyszert étkezés közben vagy után szétrágás nélkül, bőséges folyadékkal kell bevenni.
Gyomorszondával történő táplálás esetén:
A kapszulahéj kinyitható, és annak tartalma a gyomorszondába töltendő ételhez, folyadékhoz keverhető.
Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
További mellékhatásokat ld. OGYÉI honlapon elérhető betegtájékoztatóban!
Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
Hogyan kell a Kaldyum kapszulát tárolni?
Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A dobozon és az üvegen feltüntetett lejárati idő (Felhasználható/Felh.:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Ne szedje ezt a gyógyszert, ha a bomlás látható jeleit (pl. elszíneződés) észleli.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a Kaldyum kapszula?
- A készítmény hatóanyaga: 600 mg kálium-klorid retard kemény kapszulánként.
- Egyéb összetevők:
Mag: indigókármin (E132), vízmentes kolloid szilícium-dioxid, talkum, dimetikon, 30%-os poliakrilát-diszperzió, mikrokristályos cellulóz.
Kapszulahéj: Felső rész: eritrozin (E127), indigókármin (E132), zselatin. Alsó rész: zselatin.
Milyen a Kaldyum kapszula külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Retard kemény kapszula; felső részén kék színű, alsó részén színtelen, átlátszó "OEL" méretű kemény zselatin kapszulába töltött, fehér vagy sárgásfehér és kék színű, szagtalan retard pelletek.
Csomagolás: 50 db, 70 db, 80 db, 90 db, 100 db vagy 120 db kapszula PE garanciazáras kupakkal lezárt átlátszó üvegben, dobozban. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
A forgalomba hozatali engedély jogosultja
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.