Sajnos gyakran hallani rosszízű megjegyzéseket, az éppen fellángoló, erős tüneteket okozó psoriasisban szenvedő emberek ellen. Ez pedig abból fakad, hogy kevés szó esik a psoriasis jellemzőiről, pedig igen gyakran előforduló megbetegedésről van szó. Magyarországon körülbelül 150000 fő érintett. És bármelyik korosztályban előfordulhat a két nemben azonos arányban. A következőkben, pár, a leggyakrabban hallott tévhitek eloszlatásáról lenne szó.
Télidőben gyakran a Raynaud-jelenség figyelmeztet elsőként a kezdődő betegségre. A hideg levegő hatására elfehéredő, elkékülő ujjvégek autoimmun betegséget is jelezhetnek, mely megfelelő kezelés nélkül akár az ujjak végleges deformálódásához is vezethet.Kapcsolódó cikkünk
Ismerje meg a CREST-szindróma 5 tünetét!
Sokan gondolják, hogy érintéssel vagy testnedvekkel elkapható a psoriasis, de ez teljesen alaptalan. A psoriasit nem vírus, baktérium vagy egyéb kórokozó okozza. A pikkelysömörként is ismert bőrbetegség egy krónikus, kiújulásra hajlamos, gyulladásos megbetegedés. Nem terjed sem érintéssel, sem testnedvekkel, sem semmiféle módon, más emberekre. Még az úszómedencékben vagy a szaunákban sem lehet elkapni.
A psoriasis egy autoimmun betegség, amiben az egészséges bőrt és körmöt az immunrendszerünk károsítja. Gyulladást keltve a szervezetben. A genetikai tényezők mellett számos környezeti faktor is szerepet játszat a tünetek megjelenésében. De önmagában nem a stressz okozza a betegséget. Azonban a stressz hatással lehet az immunrendszerre, ezáltal súlyosbíthatja a tüneteket. Teljesen elkerülni úgysem lehet a stresszt, azonban számos opciót próbálhatunk ki, ennek csökkentésére. Legyen szó akár a rendszeres testmozgásról, meditációról, légzésgyakorlatokról, ami segíthet oldani a feszültséget a mindennapokban.
Míg bizonyított specifikus diéta nem ismert a psoriasisban, addig itt is érvényes az, miszerint az egészséges táplálkozás és életmód sokat tud segíteni a betegségben. Gyakran társul a pikkelysömör elhízással, dyslipidaemiaval, gyulladásos bélbetegséggel, kardiovaszkuláris betegségekkel és inzulin rezisztenciával, amik már önmagukban is indokolják a diéta fontosságát. Megfigyelhető továbbá, hogy a nem kiegyensúlyozott táplálkozású, magasabb zsírbevitelű és alacsonyabb halfogyasztású pácienseknél súlyosabb formában jelentkezhetnek a tünetek. Kerülni érdemes az olyan gyulladást generáló tápanyagokat, mint a cukor, zsíros feldolgozott ételek, vöröshúsok vagy az alkohol.
Gyakori elképzelés, hogy a minden psoriasis az psoriasis. De ez ebben a formában hibás. Ugyanis több típusára különítik el. Az alábbiak szerint:
Míg a betegségben klasszikusan a bőr érintett, nem kizárólag. Ugyanis külső szemmel láthatatlanul érintheti az ízületeket, sőt az ereket is. Ízületi érintettség esetén arthritis psoriaticáról beszélünk ez az esetek közel 1/3-ban előfordulhat.
Az arthritis psoriatica előfordulhat bármelyik életkorban. Gyakran érintheti a térdek, kéz ízületeit, férfiaknál jellemző lehet a gerincet érintő formája, nőknél pedig inkább a kisízületek érintettek.
Az erek érintettsége főleg az arteria carotis érfalának belső rétegére korlátozódik, aminek vastagodását figyelték meg. Ennek fényében törekedni érdemes a fokozott kardiovaszkuláris rizikó csökkentésére.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A páciensek 50%-nál megjelenhetnek körömtünetek, amik érinthetik a körömágytól elkezdve a köröm felszínét is. Morzsalékonnyá válhat, vörös foltok megjelenhetnek rajta vagy éppen a fehéres elszíneződése látható, amit leukonychiának neveznek. Apró pontok (Beau-pontok), olajfoltok, köröm alatti felrakódás és a körömlemez leválása is megfigyelhető. A köröm ilyesfajta elváltozása és töredezettsége nem gombás elváltozásokra utaló jel. Hanem a betegség köröm érintettségét figyelhetjük meg.
Változó annak az alakulása, hogy kinél miként jelennek meg a tünetek az év során, azonban megfigyelhető, hogy a szárazabb, hűvös telek során erősebb bőrtünetek jelentkeznek. A kevesebb napsugárzás is szerepet játszhat ebben. Ugyanis mindamellett, hogy nagyon oda kell figyelni, hogy mennyit és miképp tartózkodik az ember a napon, az UV sugárzás érdekesmódon pozitív hatásainak listájára írhatjuk fel azt, ahogyan a tüneteket segíthet enyhíteni. Ezt használják ki a fényterápiában a bőrgyógyászok, ahol szigorú kontrollált körülmények között kaphat az ember megfelelő dózisú ultraviola sugárzást.
Gyakran a bőrtünetek hasonlósága miatt, gondolják, hogy ez egy betegség, de ez nem igaz. És közelebbről részletesen megnézve eltérő elváltozásokat találunk. Igaz mindkettő bőr érintettséggel jár, de mechanizmusát, kialakulását és a két betegséget nézve más a kettő. Az immunrendszer működésének elváltozása döntő szerepet játszik a kórképekben.
A psoriasis esetében az immunrendszer túlaktiválódásának következménye a bőr sejtjeinek túlságosan felgyorsult keletkezése. Emiatt nincs idő a sejtek megfelelő kiérésére és a bőr normális megújulása károsodik. A túl sok sejt, túl gyorsan a felszínre kerül, emiatt okozza a vastag, viszkető, száraz, fájdalmasan hámló plakkokat. Gyakran figyelhető meg családi halmozódás, illetve számos rizikófaktor szerepet játszat a betegség kialakulásában.
Az ekcéma esetében nem egészen tisztázott mi okozza a túl-aktiválódott immunrendszert, ami a gyulladást generálja. Szerepet játszhatnak bizonyos gének, amik sebezhetőbbé és érzékenyebbé teszik az ember bőrét. Továbbá számos irritáló tényező kiválthatja az ekcémát. Populáció szinten gyakoribb és a betegség első megjelenése inkább csecsemő- illetve gyerekkorban jelentkezik.
Míg a leggyakrabban felnőtt korban találkozhatunk a psoriasis megjelenésével, nem jelenti azt, hogy kizárólag a felnőtteket érintheti. Akár csecsemőkorban is jelentkezhetnek az első tünetek, amik jellemzően a hajlatokban, illetve a hajas fejbőrön látható. Ekkor általában családi halmozódás is kimutatható. Míg a 40 éves kor után manifesztálódó psoriasis esetében, gyakoribb a sporadikus előfordulás. Gyakran szenvednek ilyenkor köröm- és ízületi érintettségtől a betegek.
A mondat úgy szólna helyesen, hogy nem gyógyítható, de kezelhető. Ugyanis a pikkelysömörrel egy életen át együtt kell élni, révén ez egy krónikus betegség, azonban ez nem azt jelenti, hogy a súlyos tüneteket, tűrni kell. Manapság nagy fejlődésen ment keresztül a psoriasis terápiája. Aminek a fő alappillérei a lokális kezelés, fényterápia és a szisztémásan ható, gyógyszerek vagy injekciók.
A lokális vagy helyi terápiát enyhébb és közepesen súlyos esetekben alkalmazzák. Számos formában megtalálhatóak, azok a hatóanyagok, amiktől a tünetek enyhülését várjuk. Léteznek samponok, kenőcsök, krémek, gélek. Ilyen formában alkalmazhatóak szteroidok, D-vitamin analógok, retinoidok illetve, az úgynevezett calcineurin inhibitorok, szalicilsav és még több hatóanyag, amiket személyre szabottan a legszerencsésebb kiválasztani és alkalmazni a hatékonyságuk és az igények szerint. Nagyon fontos tájékozódni a helyileg alkalmazandó kezelések pontos kivitelezéséről, hogy a lehető leghatékonyabban lehessen az adott krémet, kenőcsöt használni.
A fényterápia szintén használható a közepesen súlyos esetekben is akár, általában kombinálva egyéb gyógyszeres kezelésekkel. Ez centrumokban speciálisan beállított fényterápiás készülékekkel történik, amiben szigorúan kontrollálják a szükséges ultraviola sugárzást. Fontos a rendszeres és következetes terápia és a szakember általi kontroll.
Súlyosabb esetek, vagy a lokális terápia kudarca esetén erősebb kezelések kerülhetnek szóba. Ilyenek lehetnek szájon át vagy injekcióban kapott erősebb, szisztémásan ható kortikoszteroidok és retinoidok. A biológiai terápiák is ezen a ponton kerülhetnek szóba.
A biológiai terápia, másnéven célzott terápia intenzíven fejlődő területe a kezeléseknek. Célzottan az immunrendszer működésének bizonyos pontjain avatkozik be a folyamatokba. Számos gyógyszer használatos már a psoriasis kezelésében, akár gyerekek esetében is. Természetesen alapos felügyeletet és előzetes kivizsgálást igényel a terápia.
A pikkelysömör jellegzetes bőrtüneteinek megjelenése, nem vonja maga után azt a következtetést, hogy az érintett ember higiénéje rossz volna. Sőt gyakran a páciensek tüneteinek mérséklése érdekében, sokkal többet foglalkoznak a bőrükkel és az egészségükkel, mint az átlag egészséges ember. A kezelés is megköveteli a következetes, alapos és fokozott figyelmet és bőrápolást.
Ezek a közhiedelemben keringő leggyakoribb tévhitek, amik felhívják a figyelmet a psoriasis megismerésének fontosságára. Tekintettel arra, hogy egészen sok ember érintett a kérdésben, fontos hangsúlyozni és tisztázni a psoriasis jelenségét és foglalkozni azzal, hogy igenis a betegek életminőségét jelentősen befolyásoló kórkép mellett, fontos tájékozódni, és az előítéleteket ezzel csökkenteni. Illetve az érintett betegeknek sem kell belenyugodnia a kellemetlen tünetekbe, hanem érdemes tájékozódni a lehetőségekről és azok elérhetőségéről. Fontos kiemelni a korai felismerést, annak fényében, hogy mennyi más betegséggel társulhat és még idejében csökkenteni lehessen a rizikófaktorokat. Emellett megelőzni a súlyosabb, szövődményes betegség kialakulását.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Téma szakértői
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.